Brudne gierki w Linzu

Na cenzurowanym znaleźli się organizatorzy małego turnieju WTA International w Linzu, którzy już po rozlosowaniu drabinki zmienili zasady gry i dokooptowali niezgłoszoną wcześniej Andżelikę Kerber.

Kerber w poniedziałek wypadła z pierwszej ósemki Race To The WTA Championships, czyli w tej chwili jest poza mistrzostwami. To nie jest ranking kroczący, tu liczy się suma punktów z jednego sezonu. Niemkę przegoniła finalistka z Pekinu Jelena Janković. Różnica między nimi jest niewielka, do nadrobienia przez ostatnie dwa tygodnie. Wielka jest stawka. Za sam udział w Stambule, przy trzech porażkach w grupie, gwarantowana wypłata to 110 tys. dol.

Jeszcze parę dni temu Kerber o występie w Austrii nie myślała, ale w sobotę w półfinale w Pekinie Janković niespodziewanie ograła Petrę Kvitovą, więc trzeba było reagować. Kerber chwyciła za słuchawkę i przekręciła do Linzu.

Niemka z polskimi korzeniami spadła organizatorom jak gwiazda z nieba. Nagle wprosiła im się tenisistka z pierwszej dziesiątki, której nie dość, że nie trzeba płacić startowego, to jeszcze przez cały tydzień gwarantuje duże zainteresowanie kibiców. Będzie miała wielką motywację do sięgnięcia po tytuł, co nie jest regułą w turniejach tej rangi.

Problem w tym, że Andżeliki w Linzu nie powinno być. Lista zgłoszeń była już zamknięta, drabinka rozlosowana. Żeby zrobić dla Kerber miejsce, działacze odebrali więc dziką kartę 22-letniej Lisie-Marii Moser. Z oficjalnych papierów wynika, że reprezentantka gospodarzy wycofała się „z powodów osobistych”. Sama sugeruje co innego. – Oczywiście jest mi przykro, ale doskonale to rozumiem. Dla turnieju bardzo ważne jest mieć tenisistkę z dziesiątki, dlatego nie mam do nikogo pretensji – Austriaczka nawet nie próbowała ukrywać, że decyzja została podjęta za nią, i to w wypowiedzi na oficjalnej stronie internetowej turnieju. Te same „powody osobiste” nie przeszkodziły jej w wystartowaniu w grze podwójnej. Co więcej do debla w ramach rekompensaty dostała dziką kartę.

Kerber w trybie specjalnym zastąpiła Moser, ale turnieju drugi raz już nie rozlosowywano. Dlatego rozstawiona z jedynką Niemka zamyka drabinkę, choć powinna być na jej pierwszym szczebelku. Na pierwszym miejscu jest turniejowa dwójka Sloane Stephens.

W tym wszystkim najbardziej szkoda 22-letniej Austriaczki, ale stratna może być też Janković, która wiedząc, że Kerber nigdzie nie wystąpi, w niedzielę wycofała się z Osaki. Plus jest taki, że nawet jeśli Kerber wygra turniej w Linzu, i tak nie dogoni Janković. Walka o ostatnie miejsce w mistrzostwach rozstrzygnie się między nimi nie za kulisami, ale na korcie, za tydzień w Moskwie.

Łukasz PrzybyłowiczŁukasz Przybyłowicz twitterNie śpię, bo oglądam tenis

4 myśli nt. „Brudne gierki w Linzu

 1. ~Andrzej

  … Linz znam doskonale, jest tam taka cudowna katedra … szkoda, że w tak pięknym i wyciszającym umysł miejscu dzieją się tak złe rzeczy … to nie przystoi organizatorom … ale jest to tylko kolejny dowód na to, w jak zdegenerowanym miejscu żyjemy … dziękuje Panu za ten artykuł … będę miał temat do przemyśleń …

  Odpowiedz
 2. ~Daniel

  Niezłe wały się robi. Nawet nie sądziłem, że takie sytuacje mają miejsce w takim sporcie jak tenis. WTA powinno na to zareagować i Angie nie powinna zostać przyjęta, skoro drabinka już rozlosowana, a jeśli tamta Austriaczka z dziką kartą by się wycofała, to po prostu jej przeciwniczka dostałaby walkowerem mecz… Szkoda tej młodej, pewnie liczyła na ogromną szansę, a tu stawiają ją na bardzo niesprawiedliwej pozycji ciesząc się, że nazwisko Kerber przyciągnie publiczność i będą większe zarobki… Wina organizatorów, że decydują się na taki brak fair play, choć Angelice też powinno być głupio, bo chce chwycić byka za rogi i nieco nieuczciwie zagrać w Masters… Zapisy zostały zamknięte pewnie z miesiąc-góra dwa temu, więc był czas na przemyślenie i wtedy należało się pisać, a nie w taki sposób… Sprawa powinna ujrzeć światło dzienne w artykułach prasowych, ale na Twojego bloga trafiłem przypadkiem z fejsa Eurosportu. Nie ładnie, nie spodziewałem się czegoś takiego.

  Odpowiedz
 3. ~pets28

  no i obie i tak moga odetchnac z ulga bo sharapova sie wycofala z istambulu, dziwi mnie czemu carolina nie zglosila sie do tego turnieju

  Odpowiedz
 4. ~Errorr

  Wszystko odbyło się zgodnie z zasadami. Polecam dyskusję na forum WTAtenis (wątek „Linz – temat główny”), tam wszystko jest wytłumaczone.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>